Žárovkový komunismus

Kubánský vůdce Fidel Castro nedávno oznámil, že Kuba jako první na světě nahradila žárovky úspornými zářivkami. Jak uvedl v oficiálním listě Ústředního výboru Komunistické strany Kuby, „Každá země, bohatá i chudá, může ušetřit mnoho dolarů a energie jednoduše tím, že vymění běžné žárovky za fluorescentní zářivky. Kuba toto nyní udělala v každé domácnosti.“ (Granma 29/3/2007). Ústřední plánovací komise spočítala, že je to národohospodářsky výhodné.

Se stejným návrhem přichází nyní i Evropská unie. I její ústřední plánovací Komise spočítala, že je to celoevropsky výhodné. Podle chystané směrnice by si lidé na území EU měli do roku 2015 vyměnit klasické žárovky za zářivky.

Návrh komise má podporu v zájmové skupině výrobců zářivek. Firmy OSRAM, Philips a General Electric založily Federaci evropských výrobců svítidel s kanceláří poblíž sídla Evropské komise a navrhují zákaz prodeje 100 wattových žárovek od roku 2009. Chtějí, aby si 500 milionů Evropanů od nich muselo nakoupit 2,1 miliardy fluorescentních zářivek za 1 bilion korun. Komisař EU pro energetiku Andris Piebalgs návrh lobbistické skupiny výrobců svítidel formálně uvítal (což v žargonu tiskových prohlášení EU značí, že jej již začal přepisovat do podoby směrnice), Komise si jen prý vyhrazuje právo přijmout ještě přísnější termíny.

Rozumný stát, nerozumný občan?

Mnoho lidí si zářivky kupuje místo žárovek dobrovolně. Když totiž zářivky skutečně vydrží deklarovanou dobu životnosti, mohou i přes podstatně vyšší pořizovací cenu vyjít díky nižším provozním nákladům celkově výhodněji.

Drtivá většina lidí ale stále dává přednost klasickým žárovkám. Mnoho lidí totiž nevěří deklarované životnosti, mnohým vadí bledá barva světla. Jinými slovy, miliony lidí hodnotí subjektivně svůj vlastní užitek a volí klasickou žárovku. Mnoho lidí také uvažuje v perspektivě: Proč si nyní kupovat drahou zářivku, která vydrží 3 roky, když možná za rok budou na trhu dostatečně svítící diody za polovinu ceny? Centrální zákaz je založen na kolektivistickém pojetí, podle kterého centrální plánovač zná lépe užitek všech lidí než jak si jej hodnotí miliony jednotlivců.

Kubánský vůdce musel lidem žárovky zakázat a výměnu nařídit. Ke stejnému kroku je nyní odhodlána Evropská unie. Možná jsou zářivky fakt výhodnější. Ale jestli tomu tak opravdu je, nechme to na lidech, aby v pravý čas staré dobré žárovky sami zavrhli.

Co je ekologičtější?

Když vyhodíme nefunkční zářivku, vypustíme rtuť, argon, baryum a stroncium. Když vyhodíme prasklou žárovku, „vypustíme“ vakuum. Zářivky – na rozdíl od žárovek – představují velmi neekologický odpad, slušný člověk by je ani neměl házet jen tak do popelnice.

Hlavní výhodou zářivek oproti žárovkám má být úspora energie. Zářivky nepochybně spoří provozní energii, ale o to více energie se spotřebuje při jejich výrobě. I proto jsou desetkrát dražší. Kromě toho, zářivky téměř neemitují teplo, takže v zimě je třeba více topit v budově se zářivkami než v budově se žárovkami.

Komisař Andris Piebalgs si od návrhu nicméně slibuje celoevropské snížení spotřeby elektřiny o 60 TWh a snížení emisí kysličníku uhličitého, které podle EU způsobují globální oteplování, o 23 milionů tun ročně. Evropská unie se tak chce přiblížit alespoň o kousek k politickému závazku snížení spotřeby energie o 20% do roku 2020. Co na tom, že se bude muset použít více energie na výrobu zářivek. OSRAM i Philips vyrobí zářivky jistě za hranicemi EU a Evropská unie tak bude moci plnit své kvóty na spotřebu energie.

Nutit neefektivní technologii shora má ještě jedno vážné nebezpečí. Uměle se podpoří jedna technologii, která ale možná není nejperspektivnější. Kdyby se vývoj ponechal na trhu a na rozhodování milionů lidí, mohly by ve svobodné soutěži soupeřit o přízeň spotřebitelů klasické žárovky se zářivkami. S nimi by se mohly utkávat svíticí diody (LED) a další technologie, které se třeba teprve objeví. Upřednostnění jedné (podle Evropě vládnoucích byrokratů perspektivní) technologie dusí vývoj technologií ještě vyspělejších. Umělé podporování technologií shora proto vždy brzdí technologický vývoj. Nařízení a diktát ničí konkurenci a vedou k zaostávání.

Co dělat?

Síla zájmových skupin a mašinérie byrokracie Evropské unie je nezadržitelná. Oni skutečně mají tu moc půl miliardě lidí zakázat žárovky. Pak už se budou žárovky jen pašovat z Ukrajiny. Zatím si můžeme jít nakoupit kartony žárovek do zásoby.