Ve službách svobody: Paralelní polis

Paralelní polis je projektem skupiny Ztohoven na rozvoj paralelních společenských, ekonomických a politických struktur nezávislých na centralizované autoritě státní moci. Současně má Paralelní polis i podobu fyzického prostoru v pražských Holešovicích. Prostor slouží jako sdílené pracoviště, místo pro pořádání společenských akcí a nachází se v něm i kavárna. Projekt je inspirován stejnojmenným textem Václava Bendy z roku 1978. Součástí Paralelní polis je Institut kryptoanarchie.

Zakladatelé Institutu kryptoanarchie vycházejí z přesvědčení, že státy globálně kontrolují přístup k informacím. V reakci na tento stav institut usiluje o zpřístupňování nástrojů pro neomezené šíření informací na internetu. Podporuje rovněž paralelní decentralizovanou ekonomiku, kryptoměny a cokoliv, co je předpokladem pro rozvoj svobodné společnosti 21. století.

Již zmiňované kryptoměny mají v prostorách Paralelní polis velmi významnou roli. Místní kavárna Bitcoin Coffee používá jako platební prostředek výhradně bitcoiny, které si lze zakoupit ve zdejším bankomatu. Kryptoměnám a jejich příznivcům i odpůrcům je pak věnováno pravidelné úterní setkání.

Pondělní setkání na půdě Paralelní polis pak patří příznivcům 3D tisku a každý čtvrtek je možné navštívit setkání Institutu kryptoanachie. Každá druhá středa je zase vyhrazena promítání filmů týkajících se otázek decentralizace. Po filmu vždy následuje moderovaná diskuse.

Kromě pravidelných událostí se v Holešovicích konají i další různorodé akce – pořádají se přednášky, diskuse, workshopy, probíhá bleší trh, připravuje se ochutnávka kávy nebo se třeba hromadně vaří.

Za krátkou dobu existence si Paralelní polis získala značnou pozornost médií, podařilo se jí oslovit početnou komunitu a rozproudit debatu o ochraně svobody a soukromí člověka.

Paralelní polis
Založeno: 2014
Web: http://www.paralelnipolis.cz/