Ve službách svobody: Foundation for Economic Education

Foundation for Economic Education vyniká bohatou historií. V USA je nejstarším think-tankem volnotržního ražení. Historie FEE se začala psát již v roce 1946. Letos tedy slaví jubilejní sedmdesáté výročí.

U zrodu FEE stály významné osobnosti jako například Leonard E. Read, autor příběhu Já, tužka, nebo Henry Hazlitt, autor Ekonomie v jedné lekci. Posláním tohoto think-tanku je inspirovat, vzdělávat a propojovat budoucí vůdčí osobnosti za pomoci ekonomických, etických a právních principů svobodné společnosti. Pestré vzdělávací aktivity FEE jsou určeny středoškolákům, vysokoškolákům i postgraduálním studentům. V minulosti se FEE podílelo na přednáškách takových osobností, jako je Ludwig von Mises, F. A. Hayek, Milton Friedman či James M. Buchanan.

I v současné době mají účastníci letních seminářů FEE možnost naslouchat nejuznávanějším představitelům rakouské školy a propagátorům osobní i ekonomické svobody. Pro přiblížení atmosféry těchto seminářů doporučujeme k přečtení zápisky šéfredaktora našeho magazínu Martina Pánka na webu http://mmister.com/tag/fee/.

Tradiční aktivitou think-tanku sídlícího v Atlantě ve státě Georgia je vydávání čtvrtletníku Freeman. Kromě toho FEE vydává řadu knih, článků a esejů, a to v papírové i digitální formě. Za zmínku stojí především vydání klasických děl liberálního myšlení, jako jsou již zmiňovaná Já, tužka od Leonarda E. Reada či pamflety Frederica Bastiata. Laissez Faire přebírá z časopisu Freeman a z webu fee.org spoustu článků.

V současné době je ve vedení FEE prezident Lawrence W. Reed, autor Velkých mýtů o Velké depresi. Think-tank je financován z příspěvků od soukromých osob, firem, nadací a z prodeje publikací.

Založeno: 1946
Prezident: Lawrence W. Reed
Webové stránky: www.fee.org

Účastníci semináře FEE, stará budova v New Yorku, léto 2011
Účastníci semináře FEE, stará budova v New Yorku, léto 2011