Ve službách svobody: Cato Institute

Cato Institute je libertariánský think tank a výzkumná organizace se sídlem ve Washingtonu. Založen byl již v roce 1974 pod názvem Charles Koch Foundation. V roce 1976 se přejmenoval na Cato Institute, do češtiny doslovně přeloženo jako Catonův institut. Název je odvozen z Cato’s Letters, tedy od série esejů pojmenovaných po římském státníkovi Catonovi mladším. Šlo o eseje, které byly publikovány v Anglii v 18. století a představovaly vizi společnosti bez nadměrné vládní moci.

Cato Institut se řídí heslem „individuální svoboda, omezená vláda, volný trh a mír“, z čehož lze odvodit, jaká stanoviska ve veřejné debatě představitelé tohoto think-tanku zaujímají a obhajují. Bojují proti vládním regulacím, podporují nejvyšší míru občanských svobod a patří například k zastáncům liberální imigrační politiky či dekriminalizace a liberalizace drog. Kromě americké politiky se washingtonský think-tank věnuje i mezinárodní politice, a to prostřednictvím Centra pro globální svobodu a prosperitu.

Cato Institute se zaměřuje na rozsáhlou publikační činnost, která zahrnuje akademické časopisy či periodika věnující se politickým tématům nebo třeba stanoviskům k rozhodnutím Nejvyššího soudu. K významným aktivitám patří i webové projekty, z nichž můžeme jmenovat například Libertarianism.org (jakýsi rozcestník o základech libertariánské teorie i praxe) či Cato Unbound (debata čtyř účastníků na vybrané téma) nebo HumanProgress (web s množstvím dat, grafů a map o lidském pokroku). Cato Institute využívá k oslovení veřejnosti všech moderních prostředků včetně sociálních sítí, videí a podcastů.

Cato Institute pořádá konference, jejichž účastníky bývají významní hosté z celého světa (v minulosti třeba Alan Greenspan a Ben Bernanke z Fedu nebo český prezident Václav Klaus). Spolupracovníky Cato Institutu bylo v minulosti i několik držitelů Nobelovy ceny (G. Becker, M. Freidman, F. Hayek nebo R. Coase). Po jednom z nich, Miltonovi Friedmanovi, se jmenuje i cena, jíž Cato Institute každé dva roky odměňuje vybrané osobnosti za významný přínos pro lidskou svobodu.

Institut je financován z darů individuálních podporovatelů a částečně i korporací, nepřijímá však žádné vládní dotace.

Založeno: 1974
Prezident a CEO: Peter N. Goettler
Webové stránky: www.cato.org