Správa státních hmotných rezerv

Status
Rozpočet 2 000 000 000
Počet zaměstnanců 448

Hospodaření

Činnost

Úřad skladuje ve vlastních i pronajatých skladech ropu a další „strategické“ zásoby nakoupené z peněz daňových poplatníků v celkové hodnotě 25 miliard korun. Kromě ropy úřad skladuje luštěniny, maso a máslo (připomeňme že máslo, maso a obilí navíc kupuje za peníze daňových poplatníků i Státní zemědělský intervenční fond). Úřad dále skladuje 52 nákladních vozidel, 49 cisteren s pitnou vodu, 1500 spacích pytlů, 13 tisíc litrových balených vod, 1500 párů holínek, 1500 konzerv s bramborovým gulášem, 1500 žvýkaček. V loňském roce úřad přikoupil 182 tisíc tun ropy a 39 000 tun nafty, protože na základě direktiv EU musí Česká republika za peníze daňových poplatníků držet ropu a naftu v objemu čtvrtiny roční spotřeby uplynulého roku.

Hodnocení

Držení státních hmotných zásob je pozůstatkem socialismu, kdy stát udržoval zásoby strategických surovin, aby i v případě blokády země trvala výroba těžkého průmyslu. Dnes si vytvářejí případné strategické zásoby samy soukromé firmy na základě vlastního uvážení a státní zásobárna surovin je nadbytečná. V případě lokální katastrofy dokáže lidem nouzově dodat balené vody efektivněji soukromá humanitární pomoc. Strategické vojenské zásoby si udržuje armáda. Státní nákupy ropy zbytečně – skrze zvyšování poptávky – zdražují ropu pro spotřebitele a svádí státní úředníky k nekalému obchodování s ropou (roční obrat úřadu je 40 miliard).

Verdikt

Správa státních hmotných rezerv se přežila. Zásoby by se měly prodat a úřad rozpustit. Privatizací ropy, luštěnin, holínek a bramborového guláše ze skladů Správy státních hmotných rezerv by se dalo získat 25 miliard, roční úspora nákladů na provoz úřadu by činila 2 miliardy a další peníze by vynesl prodej skladů a budov úřadu.