Autor Christine Lagardeová
Datum 05.11.2010

„Euro, stejně jako samotná EU, je vzrušujícím dobrodružstvím, které musí pokračovat – a naším záměrem je zajistit, aby se tak stalo.“ Redakce časopisu Laissez Faire bohužel vzrušení francouzské ministryně hospodářství Lagardeové nesdílí, ale souhlasíme, že život v Řecku bude v nejbližších letech skutečně dobrodružný.

Česká republika je členem mnoha mezinárodních organizací. Málokterá z nich nás stojí tolik peněz jako Mezinárodní měnový fond (MMF). Když po druhé světové válce vlády států v čele s USA a Velkou Británií založily Mezinárodní měnový fond, nastartovaly možná nechtěně éru masivního a dlouhodobého zneužívání monopolů na emise peněz a keynesiánského fiskálního aktivismu založeného na…

Představitelé vlád deseti průmyslově nejvyspělejších států (bez účasti východního bloku) zahájili debatu na reformě světového měnového systému. Taková debata je už dlouho potřebná. Přesto vyhlídky, že přispěje k reálnému zlepšení světového měnového uspořádání, jsou chabé. Naopak, nejvlivnější vlády světa tlačí na zvýšení světových „rezerv“ a mezinárodní „likvidity“. Řečeno bez okolků, tlačí na vyšší celosvětovou inflaci….