Rovná daň ve Švýcarsku

Švýcarský kanton Obwalden se stal prvním kantonem švýcarské konfederace, který schválil rovnou daň. Rovná daň se začne platit od ledna 2008, po té, co se pro návrh vyslovilo v neděli 16. prosince 2007 v místním referendu 90,7 % voličů.

Sazba daně bude pro fyzické osoby 1,8 % z příjmu nad nezdanitelným minimem ve výši 10 000 švýcarských franků (160 tisíc korun). Ke kantonální sazbě však občané Obwaldenu připlácejí ještě obecní daň (např. v obci Sarnen je sazba obecní daně 3,96 %). Navrch mohou platit dobrovolnou církevní „daň“ ve výši 0,54 %.

Současně se zavedením rovné daně pro fyzické osoby schválili občané snížení sazby daně z příjmu právnických osob z 6,6 % na 6,0 %. Rovnou daň navrhla vláda kantonu poté, co byl letos platný systém s degresivní stupnicí sazeb (čím vyšší příjem, tím nižší mezní sazba) napaden komunistickým politikem u ústavního soudu.

Federální vláda ve Švýcarsku má od kantonů a voličů mandát vybírat spotřební daně. DPH činí ve Švýcarsku 2,4 % na potraviny a 7,6 % na ostatní věci. Na případné zvýšení sazeb je nutná ústavní změna a souhlas kantonů a občanů.

Zatímco ve střední a východní Evropě má rovnou sazbu daně z příjmu většina zemí, na Západě se prosazuje pomalu. V lednu 2007 zavedli rovnou daň na Islandu. Nyní lze očekávat, že obwaldenský příklad budou letos následovat další švýcarské kantony a Lichtenštejnsko.

Zdroj: www.swissinfo.org , www.iow.ch, www.ow.ch www.liechtenstein.li