PPP Centrum, a.s.

Status Úřad vznikl na základě loňského usnesení vlády přejmenováním nečinné textilky Kras, a.s. ve vlastnictví státu.
Rozpočet
Počet zaměstnanců

Hospodaření

10 zaměstnanců PPP Centra dostalo do vínku 65 milionů korun zbylých po státní akciové společnosti Kras. Průběžné příjmy má mít z faktur Ministerstvu financí za poradenství v oblasti projektů PPP. Úřad zřízený formou akciové společnosti umožňuje vyplácet platy, na které se nevztahují tabulky pro státní úředníky. Úředníci PPP Centra, a.s. nejsou formálně vykazováni jako státní úředníci.

Činnost

Úřad vypracovává pro Ministerstvo financí podklady ke smlouvám mezi státem a soukromými dodavateli infrastrukturních staveb, v nichž se stát zavazuje k dlouhodobým splátkám v budoucnosti (tzv. model PPP). Jedním z plánovaných projektů PPP je přípojka železnice na letiště Ruzyně.

Hodnocení

PPP znamená skryté zadlužení hrazené nakonec z peněz daňových poplatníků. Mnohdy stát za PPP platí, aniž by cokoliv získal. Např. za vypovězení nevýhodné smlouvy na stavbu dálnice D47 stát zaplatil 620 milionů korun, aniž by získal jediný metr silnice. Dálnice či trať na letiště (jakož i letiště) by měly být soukromým byznysem, do kterého by se stát neměl žádnou formou plést. Nechť přípojku na letiště staví soukromý investor, ať si ale za ni nechá zaplatit od cestujících, a ne od daňových poplatníků.

Verdikt

Projekty PPP by měly být zavrženy a akciový úřad PPP by měl být zrušen bez náhrady. Úředníci PPP Centra by se mohli uplatnit jako zaměstnanci či poradci soukromých investorů, kteří by chtěli provozovat letiště, dálnice či železnice.