Po Alainu Delonovi emigruje do Švýcarska francouzský rocker Johnny Hallyday

Před francouzskými vysokými daněmi utíká stále více Francouzů. Útočištěm se pro ně stávají francouzsky mluvící kantony Švýcarské konfederace (blíže o Švýcarském daňovém systému LF – leden 2006). Nejnověji oznámil odchod do Švýcarska francouzský poprockový zpěvák Johnny Hallyday „Když reformují dědickou daň a daň z majetku, vrátím se.“ [The Economist 6.1.2007].

Přední francouzský politik za Socialistickou stranu a mluvčí prezidentské kandidátky Ségolène Royalové, Arnaud Montebourg, v reakci na Hallydayovu emigraci označil Hallydayův postoj za „vydírání“ a švýcarské nízké daně za „kořistnické“, „protože jsou nízké“. Švýcarsko podle něj „zneužívá globalizace ke svému prospěchu“ a „tyje z bohatých“, čímž „podrývá francouzskou solidaritu“. Podle Montebourga je třeba uplatnit vůči Švýcarsku „obchodní blokádu podobně jako vůči Monaku v roce 1963“, „…jinak nám daňové ráje připraví daňové peklo“ [www.montebourg.net/web/publique/article.php?id=526]. Francie má zastání v EU, která obchodní podmínky mezi Evropskou unií a Švýcarskem vyjednává. EU trvale protestuje, že nízké daně firem v jednotlivých švýcarských kantonech jsou v rozporu s obchodní dohodou mezi EU a Švýcarskem z roku 1972. EU zjevně nechápe, že nízká daň pro všechny není totéž co dotace.

Švýcarská prezidentka Micheline Calmy-Rey Francouzům a Evropské unii vzkázala, ať se zklidní, a ať si – když vyhrožují obchodní blokádou – uvědomí, že denně přechází švýcarské hranice sto tisíc Francouzů cestou za prací a že EU více exportuje do Švýcarska než Švýcarsko do EU. [Neue Zürcher Zeitung 7.1.2007] „Je věcí švýcarských voličů, jestli chtějí své daňové systémy změnit. Nepotřebujeme ničí rady,“ uvedla prezidentka v reakci na tlak Francie a EU. Sociální demokracie švýcarské prezidentky byla jako jediná strana ve Švýcarsku pro vstup do EU. Francouzským socialistům se tak podařilo udělat euroskeptiky i ze švýcarských sociálních demokratů.

pm