O pojištění

Pojištění je skvělý vynález. S malými náklady se můžeme zajistit proti nutnosti vynakládat vysokou částku, na kterou bychom jinak neměli. Můžeme např. dostat od pojišťovny 3 miliony korun za dům, který zničí velká voda, přestože jsme pojišťovně zaplatili na pojistném jen několik tisíc korun. Riziko totiž s námi sdílí lidé, kteří se také pojistili, ale mají to štěstí, že je velká voda nepostihla.

Stát se tváří jako pojišťovna, ale pojišťovnou není. Když máte plat 20 tisíc korun, platíte zdravotní pojištění 2700 korun, dvakrát více než člověk s platem 10 tisíc. Pravděpodobnost, že budete muset na operaci, je přitom stejná, ať máte plat jakýkoliv.

Zdravotní pojištění se zkrátka pouze jmenuje pojištění, ale je to daň z příjmu. Čím větší příjem, tím větší platba pojišťovně. A žádné služby navíc. Podobně je to s důchodovým pojištěním.

Třeba ve Švýcarsku si lidé platí skutečné zdravotní pojištění. Základní zdravotní pojištění pořídíte za přibližně 150 franků měsíčně. Každý si může vybrat pojištění, jaké mu vyhovuje, jaká spoluúčast mu vyhovuje. Zdravotnictví ve Švýcarsku patří mezi nejlepší na světě a Švýcarům vyhovuje.

Kdybychom u nás místo regulovaného zdravotnictví placeného z daní měli podle švýcarského vzoru zdravotnictví založené na principu skutečného pojištění, měli bychom kvalitní služby a pacient by byl váženým zákazníkem.

Pokud takový systém naši politici nechtějí, měli by alespoň zdravotní platby férově přejmenovat na daň a přestat si hrát na konkurenci pojišťoven, která u nás ve skutečnosti neexistuje a jenom nás stojí zbytečné miliardy navíc.