Ministerstvo informatiky

Status
Rozpočet 669 000 000
Počet zaměstnanců

Hospodaření

500 milionů korun se rozděluje v rámci vládního programu „Řízení a koordinace financování komunikační infrastruktury veřejné správy”, do roku 2007 na tyto dotace má jít dohromady 2,5 miliardy. Dotace jsou rozdělovány na školení s názvy jako „Občan, úředník a Portál veřejné správy”, „e-Government” apod. Celkem 200 milionů se rozdává na dotacích „firmám zavádějícím vysokorychlostní internet”. V rámci „Národního programu počítačové gramotnosti” se desítky milionů rozdají firmám organizujícím školení – 417 korun na jednoho vykázaného posluchače. 30 milionů dostanou projekty 19 občanských sdružení, mezi nimi „vytvoření a provoz romského informačního multimediálního portálu Romea.cz”, „Moderní otevřené studium MOSt” Sdružení hasičů Čech a Moravy, „Databáze Fair-Play – Veřejná správa jako na dlani” občanského sdružení Oživení a další podobné projekty.

Činnost

Hodnocení

Firmy by zaváděly rychlý internet i bez dotací ministerstva, pokud by jim to stálo za to, a také většina firem, které internet zavádějí, dotace nedostává. Dotace vyvoleným firmám narušují tržní spravedlnost a efektivnost, umožňují přežívat méně schopným. To stejné platí pro dotace na školení – lidé by se naučili používat internet i bez dotací ministerstva, stejně jako se naučili bez ministerstva telefonovat (výjimkou byly kurzy telefonování organizované za veřejné peníze v Haliči Járou Cimrmanem). Ministerstvo informatiky je zbytečnou a trhu škodící institucí. 669 milionů korun v rozpočtu Ministerstva informatiky je 669 milionů zbytečně a škodlivě vynaložených korun, odcizených daňovým poplatníkům, kteří by je dokázali využít lépe, než jak to za ně dělá stát.

Verdikt

Ministerstvo informatiky je třeba zrušit, zaměstnance propustit, dotační programy zrušit bez náhrady a budovu prodat a daňovým poplatníkům tak ušetřit bezmála miliardu ročně.