Měkké ANO, ale argumenty žádné

Přemysl Sobotka chce v Senátu hlasovat spolu s vládními senátory pro euroústavu. Přidají-li se k němu někteří další senátoři za ODS, ztratí ODS v Senátu blokační menšinu. V rozhovoru pro Frekvenci 1 Přemysl Sobotka řekl, že bude hlasovat pro euroústavu, argumenty pro však neuvedl. Uvádíme přepis rozhovoru (Press Klub Frekvence 1, 26.4.2005).

Petr Šimůnek: „Měkké ano” pro evropskou ústavu. Co je tohle za termín, pane předsedo? To je váš termín, proto se vás ptám.

Přemysl Sobotka: To je úsměvné. Samozřejmě je to můj termín a je potřeba si zvážit, jak dalece evropská ústava, která má mnoho prvků, které se mi nelíbí, je v daném okamžiku tématem pro Českou republiku. Jestli, jak to chtějí současní koaliční partneři ve vládě, spojí to referendum, o které my usilujeme, s řádnými volbami. Není přeci možné, aby se tato ústava stala tématem voleb.

Petr Šimůnek: Vy jste mi vůbec neodpověděl. Co to je za termín „měkké ano”? Protože v Bibli se říká ano-ano, ne-ne. Tam není měkké ano – tvrdé ano.

Přemysl Sobotka: Měkké ano není tvrdé ano, kde je začnou…

Petr Šimůnek: Počkejte, ano je ano, ne je ne. Tak hlasoval byste pro ústavu, nebo ne?

Přemysl Sobotka: Já bych v této chvíli byl velmi rezervovaný, ale to ano je signálem spíše pro voliče, že jim chceme vysvětlit, že je tady i názor, že eventuelně jejich ano není nic, co by bránilo, aby…

Petr Šimůnek: Tedy, že by vás to nenaštvalo.

Přemysl Sobotka: Mě osobně by to nenaštvalo.

Petr Šimůnek: To je od vás hezké, ale já jsem se ptal VÁS, jak VY byste hlasoval?

Přemysl Sobotka: A víte, že vám to neprozradím? Protože to jsou tajné volby.

Petr Šimůnek: Ale počkejte, vy říkáte měkké ano, tak mi řekněte, jestli…

Přemysl Sobotka: To je stanovisko k té ústavě. Je to lehounce jakoby pozitivnější pohled.

Petr Šimůnek: Vy se bojíte říct svůj vlastni názor?

Přemysl Sobotka: Já vám ho teď říkám. Je to lehounce pozitivnější pohled na tuto evropskou ústavu a jsou tam prvky, které mi strašně vadí.

Petr Šimůnek: To znamená ale, že byste spíš v globále hlasoval pro.

Přemysl Sobotka: Teď jste odpověděl za mě, ano.

Petr Šimůnek: Takže byste hlasoval ano.

Přemysl Sobotka: Dá se to tak říct.

Petr Šimůnek: Dá se to tak říct? Vy jste jako premiér Paroubek: „Myslím, že ano”…

Přemysl Sobotka: Ne, ne, takhle prosím vás, takto mě nespojujte. Právě toto myslím bylo spojené s nevěrou a to já si myslím, že vím.

Petr Šimůnek: Myslíte si, že víte, že jste byl věrný své manželce. Ale vraťme se zpátky … Hlasoval byste ano. Pochopil jsem to správně?