Ludwig von Mises Institut

V našem novém seriálu vám budeme postupně představovat think-tanky a projekty, které obdobně jako náš časopis se zaměřují na svobodu jednotlivce a zdůrazňují potřebu ochrany trhu před státními zásahy.

Ludwig von Mises Institut byl oficiálně založen v srpnu 2011. S prvními aktivitami (články na webu, letní škola) česko-slovenské „pobočky“ amerického think-tanku jsme se ale mohli setkat již o rok dříve. Cílem Ludwig von Mises Institutu je zpřístupnit myšlenky libertarianismu a rakouské ekonomické školy co nejvíce lidem a samozřejmě také šířit odkaz samotného Ludwiga Misese na poli ekonomie a politické filosofie. Historie amerického institutu sahá dokonce až do roku 1982. Zakladatelem think tanku se stal Lew Rockwell, jehož nápad posvětila Misesova žena Margit.

Česko-slovenský Mises Institut prostřednictvím webových stránek mises.cz denně uveřejňuje vlastní či přeložené články. Vedle toho se věnuje i nakladatelské činnosti, pořádání přednášek, seminářů, konferencí a neformálních setkání.

Mezi publikacemi vydanými Mises Institutem se objevují přeložená díla Murrayho Rothbarda, Waltera Blocka či Stephena Kinselly. Vydal také cestopisy Martina Pánka či sborník Intervence ČNB o inflaci a centrálním bankovnictví.

Každoročně pořádaná LAMI neboli Letní akademie Mises Institutu je několikadenním cyklem přednášek, který je určen převážně pro studenty z řad nižších ročníků VŠ a posledních ročníků SŠ. Mezi přednášejícími se v předchozích letech objevili například Petr Mach, Josef Šíma nebo Lukáš Kovanda.

Bohatou tradici již mají i pravidelná čtvrtletní libertariánská setkání, jejichž pořadatelem je místopředseda LvMI Tomáš Listík. Hosty předchozích setkání byli mimo jiné významné zahraniční osobnosti jako Peter Boettke, Lawrence Reed, George Selgin, Bjørn Lomborg, Jesús Huerta de Soto nebo Sam Peltzman. Pravidelnými účastníky libertariánského „večírku“ bývá i řada ekonomů, politiků, publicistů či akademiků z Česka a Slovensko. Na setkání je možné zakoupit publikace, oblečení nebo odznaky, jež Mises Institut nabízí i ve svém e-shopu.

Ludwig von Mises Institut Česko-Slovensko
Založeno: 2011
Předseda: Dominik Stroukal
Více informací: www.mises.cz