Livigno

Rozloha: 25 km2

Počet obyvatel: 5400

Daň z benzínu: 0,233 euro

DPH: neexistuje

Livigno je oblast v italské Lombardii na hranicích mezi Itálií a Švýcarskem. Název obce, která se nachází v průměrné nadmořské výšce 1800 m nad mořem, a je v současnosti oblíbeným cílem českých lyžařů, patrně pochází z rétorománského slova „lavina“, které znamená lavina.

Livigno si udržuje po staletí výjimku, podle které se na prodej zboží nevztahují spotřební daně státu, pod který zrovna Livigno spadá. Tuto výjimku postupně potvrdili Napoleon, Rakousko-Uhersko, Itálie i Evropská unie.

Itálie v Livignu nevybírá ani DPH ani spotřební daně a se vstupem Itálie do Evropských společenství vyjednala Itálie Livignu výjimku z evropského práva, podle které se na Livigno nevztahují minimální sazby DPH a spotřebních daní. Benzín, cigarety, alkohol, ale i ostatní zboží jinde zatížené daní z přidané hodnoty je tam tak podstatně levnější. Mezi Livignem a zbytkem Itálie je celní hranice a dovážet lze jen omezené množství zboží na osobu.

Výjimka pochází z doby, kdy bylo Livigno obtížně přístupné (z Itálie vede do Livigna jediný vysokohorský průsmyk, který bývá přes zimu uzavřený). Od té doby, kdy švýcarská soukromá společnost Engadiner Kraftwerke, a.g. otevřela mezi Livignem a švýcarským rétorománským kantonem Graubünden tunel, lze ovšem i v zimě pohodlně projet do Livigna a oblast začala prosperovat. Mýtné v tunelu za osobní auto je 10 franků nebo 10 euro, v zimní sezoně 15 franků nebo 13 euro, včetně švýcarské DPH ve výši 7,6%.

Livigno odpouští svým občanům daň z nemovitosti (imposta comunale immobili – ICI), která je v Itálii v kompetenci obcí, a uvaluje na principu Lafferovy křivky své vlastní spotřební daně (tariffe diritti speciali) na zboží kupované turisty. Daně uvalují na základě výjimky udělené italským ministerstvem financí (jinak obce nesmějí uvalovat daně). Na benzín uvalují 0,233 euro (6,50 Kč), na balíček 20 cigaret 0,361 euro (10 Kč), na volný tabák a parfémy 4% ceny, na whisky 3%, na lyže, oblečení a elektrické spotřebiče 2% ceny.

www.engadin-storm.ch

www.comune.livigno.so.it

http://gazzette.comune.jesi.an.it/2006/ 301/3.htm