Konec diamantů v Čechách

Ministerstvo financí ČR předložilo vládě k projednání zákon, který zavádí do obchodu s diamanty certifikaci. Zákon je dle mezinárodních závazků zřejmě nevyhnutelný, protože zásady zamezující použití surových diamantů pro financování teroristů vyplývají z tzv. Kimberleyského procesu, při kterém je sdruženo fórum států a obchodníků s diamanty. Do jaké míry je takové opatření smysluplné a také jak zabrání financování teroristů není příliš jasné, jediným faktem je, že je to jedno z dalších opatření, které omezuje naši svobodu.

Ministerstvo financí se ovšem nespokojilo s pouhou aplikací nezbytných „nařízených” opatření, ale kreativně zformulovalo další požadavky, které jdou vysoko nad rámec požadovaného. Norma zavádí dlouhé (až devadesátidenní) čekací lhůty pro kontrolu všech diamantů dovážených do České republiky, přitom počítá se vznikem nové instituce: státní gemologické laboratoře za 7 milionů korun. Ta bude jedinou vstupní branou diamantů do ČR a přímou konkurencí ostatním soukromým laboratořím. Naprostá většina dovážených diamantů je již certifikována v zahraniční (např. v Antverpách) a české úřady by tedy měly ověřit pravost certifikátu a hodnot na něm uvedených, což je dle odborníků možné provést na počkání.

Sporným momentem je i zavádění kontroly kvality zakázky, což je velmi subjektivní pojem, protože pro kvalitu diamantů má každý jiná kritéria. Pokud úředník nabude dojmu, že diamanty neodpovídají certifikátu, může zásilku prostě a jednoduše zabavit. Zákon je další z řady těch, které rozšiřují pravomoci úředníků a zvětšují již tak velmi objemný prostor pro korupci.