Kniha měsíce: Murray N. Rothbard: The Case Against Fed

„Nejtajnější a nejskrytější operace americké vlády se neodehrávají – jak by člověk předpokládal – v CIA, DIA, nebo v nějaké jiné supertajné špionážní agentuře. CIA a ostatní „tajné“ agentury jsou pod kontrolou Kongresu. Jsou transparentní: kongresová komise je kontroluje – kontroluje jejich rozpočty a také jejich aktivity.. Je nepříliš známo, že existuje federální agentura, která svou tajností převyšuje všechny ostatní o hlavu. Federální reservní systém (tj. americká centrální banka) není odpovědný nikomu – nemá žádný rozpočet, není předmětem auditu a žádná komise Kongresu nemá ponětí o tom, co dělá, natož aby mohla ovlivnit jeho aktivity. Fed, instituce zodpovědná za životně důležitý monetární systém státu, není nikomu odpovědný – a tato prapodivná situace, je-li vůbec pochopena, je vydávána za ctnost.“

Murray N. Rothbard (1926 – 1995) je považován za jednoho z hlavních představitelů rakouské ekonomické školy a předního odborníka na oblast centrálního bankovnictví. Tomu napovídají i jména knih, jejichž je autorem – What Has Government Done to Our Money?, The Case for a Hundred Percent Gold Dollar, Man, Economy and State aj.

V této knize se Rothbard zamýšlí nad nemorální podstatou centrálního bankovnictví a velmi pečlivě odhaluje kořeny jeho vzniku. Federálnímu reservnímu systému vyčítá jeho falešnou nezávislost, která ho má rádoby ochraňovat před politickými tlaky na zvyšování inflace – jak ale Rothbard dokazuje, Fed je hlavní příčinou chronické inflace, která permanentně snižuje miliónům lidí jejich životní úroveň. Dočteme se také o neblahém vlivu Fedu na ekonomické cykly a výrazném podílu na ekonomicky problematických obdobích Spojených států.

Po této knize je nutné sáhnout, chcete-li se dozvědět více o podstatě centrálního bankovnictví a odhalit nebezpečí pro individuální svobodu, které se skrývá v monopolizaci odvětví tak důležitého, že má na starosti celý peněžní systém.

Murray N. Rothbard: The Case Against Fed

Ludwig von Mises Institute, 1994

ww.laissezfairebooks.com