Kancelář generálního komisaře účasti ČR na EXPO

Status Generálního komisaře jmenovala vláda v listopadu 2007 v návaznosti na své lednové rozhodnutí o účasti ČR na EXPO 2010.
Rozpočet 533 000 000
Počet zaměstnanců 14

Hospodaření

Celý rozpočet účasti na světové výstavě EXPO je financován ze státního rozpočtu.

Činnost

Kancelář se zabývá přípravami českého pavilonu v Šanghaji za téměř 180 milionů korun. Těžko posoudit, kolik stálo 63415 puků na lední hokej, které byly spotřebovány na výzdobu pavilonu. Česká republika staví vlastní pavilon na rozdíl od většiny států světa, které v souvislosti s krizí přistoupily k úspornému opatření – pronájmu haly. Generální komisař vydává nepravidelně newsletter, ve kterém publikuje například průzkumy veřejného mínění o názoru lidí na relevanci investice do výstavy, které si sama kancelář nechala z veřejných rozpočtů realizovat.

Hodnocení

Komisař mezi novinkami příštího ročníku prezentuje, že se poprvé budou na světové výstavě podílet soukromé subjekty. Bude jim k dispozici 30% českého pavilonu. To by však mělo být právě naopak. Pro stát světová výstava není investicí, stát nedokáže osoudit, které společnosti má smysl v Číně prezentovat a které nikoliv. Navíc stát nemůže soukromým subjektům dělat reklamu z peněz daňových poplatníků. Investicí je výstava pro soukromé společnosti, které musí zvážit, zda se jim investice vyplatí.

Verdikt

Kancelář generálního komisaře účasti ČR na EXPO by měla být zrušena a nikdy v budoucnu by stát neměl znovu účast na výstavě financovat. Pokud je tato výstava natolik prestižní a zajímavá pro české podnikatele, aby se jim vyplatilo se na ní prezentovat, jistě si sami pronajmou pavilon, kde budou prezentovat naše výrobky. Proč by však nyní investovali peníze, když jim to zaplatí stát z peněz daňových poplatníků.