Graubündeňané vetovali další olympiádu

Garry Furrer
Olympijský skokanský můstek ve Sv. Mořici

Voliči ve švýcarském kantonu Graubünden podruhé během čtyř let odmítli hostit zimní olympijské hry, informuje server SwissInfo.ch. Tentokrát šlo o 25 miliónů švýcarských franků (630 miliónů Kč) peněz daňových poplatníků, které by použila graubündenská vláda pro přípravu olympiády v roce 2026. Voliči odmítli toto plýtvání pěnezi jasnou většinou šedesáti procent hlasů.

Referendum tak v podstatě zkopírovalo výsledek z roku 2013 ohledně pořádání olympiády 2022. Psali jsme o tom v Laissez Faire březen–duben 2013. Výsledek plebiscitu je dalším v dlouhé řadě olympiád odmítnutých voliči – v Hamburku, Mnichově, ve Vídni nebo v Krakově.

V Graubündenu se přitom dvě olympiády již konaly, avšak již jsou hodně vousaté. Sv. Mořic hostil olympiádu v letech 1928 a 1948.

Kuriózní je, že zrovna v těchto dnech přinesl britský Guardian zdrcující fotoreportáž o využití sportovišť z Ria 2016 pouhý půlrok po ukončení tamních olympijských her.

I tentokrát tak musíme ocitovat legendární slova Jaroslava Bachory z LF prosinec 2005: „Je příznačné, že o přidělení pořadatelství OH nežádají u Mezinárodního olympijského výboru spolky sportovců, ale politici. Je signifikantní, že první státem organizovanou moderní Olympiádou byla ta v roce 1936 ve fašistickém Německu. Politici a lobbisté tehdy i dnes pouze vydávají svůj privátní zájem za zájem veřejný. Olympiáda není žádným veřejným statkem, a tudíž na ni nemá jít z veřejných peněz ani haléř.“