Evropská centrální banka (ECB)

Status
Rozpočet
Počet zaměstnanců 1213

Hospodaření

Od vstupu do EU platí i Česká republika – nad rámec svého příspěvku do EU – splátky kapitálu ECB. První splátku, 176 milionů korun, jsme museli zaplatit na základě rozhodnutí EU č. 507/2004 k 1. květnu 2004.

Činnost

Hodnocení

Evropská centrální banka vydává evropskou měnu euro a řídí měnovou politiku v eurozóně. Nadnárodní centrální banka není potřeba, protože měny mohou vydávat konkurující si soukromé nebo národní banky. Po zavedení eura náklady na centrální bankovnictví v Evropě vzrostly, celkový počet zaměstnanců Evropského systému centrálních bank se zvýšil a výkon evropské ekonomiky se zpomalil. Země EU, které nemají euro, rostou více než dvojnásobným tempem, než země, které vyměnily svoji měnu za euro.

Verdikt

Oddalovat vstup do eurozóny co nejdéle. Česká republika nemůže jednostranně od účasti na euru odstoupit. Musíme přistoupit k euru, splatit kapitál ECB a převést na ECB své devizové rezervy. Po rozpadu EU bude kapitál ECB předmětem mezinárodního majetkového vypořádávání, podobně jako se dělila aktiva Státní banky československé po rozpadu měnové unie mezi ČR a Slovenskem.