Česká exportní banka

Status
Rozpočet 169 000 000
Počet zaměstnanců 126

Hospodaření

V roce 2005 vykázala banka ztrátu 30 milionů korun, přestože obdržela státní dotaci 116 milionů ze státního rozpočtu. Navíc stát navýšil základní jmění v této ztrátové instituci peněžitým vkladem ve výši 100 milionů. Dluhy České exportní banky v podobě vydaných dluhopisů činí od jejího vzniku v roce 1995 celkem 18,2 miliardy korun.

Činnost

Česká exportní banka je státem vlastněná instituce, která poskytuje úvěry firmám určené na potenciálně ztrátové investice českých firem v zahraničí a na potenciálně ztrátový vývoz výrobků českých firem do zahraničí, do zemí jako je Írán, Bělorusko, Kazachstán a Moldávie. Její poslání je motivováno ideologií, podle které je dobré z peněz daňových poplatníků dotovat export i za cenu ztráty.

Hodnocení

Není správné, aby vývozci přenášeli své ztráty na daňové poplatníky. Chtějí-li firmy exportovat nebo investovat do rizikových oblastí a nemají-li na to vlastní kapitál, nechť si sjednají půjčky u komerčních bank za tržních podmínek, kde úrok odpovídá riziku.

Verdikt

Česká exportní banka by měla být zrušena, aby bylo zabráněno dalším ztrátám. 126 zaměstnanců se jistě snadno uplatní v soukromém bankovním sektoru, daňoví poplatníci ušetří desítky milionů ročně a stát přestane nesmyslně podporovat ztrátový export.