Bermudy

„Srovnejme si dvě americké země. Jedna je bohatá na přírodní zdroje a žijí v ní převážně potomci evropských přistěhovalců. Druhá prakticky žádné přírodní zdroje nemá a žijí v ní převážně potomci černošských otroků. Která země je bohatší?“ (odpověď najdete v článku Carlos Ball: Proč jsou Bermudy bohatší než Venezuela?, LF červen 2004)

Státní zřízení: Britské zámořské území. V referendu 16. srpna 1995 Bermuďané velkou většinou odmítli vyhlásit republiku a zůstávají oddáni britské královně. Zákony na Bermudách schvaluje 11členný Senát a 36-členná Dolní sněmovna volená na 5 let.

Rozloha: 53 km2

Populace: 65 773 (63% černoši)

HDP na hlavu: 76 403 USD (nejvyšší na světě)

Růst HDP: 9% (2005)

Míra nezaměstnanosti: 2,1%

Inflace: 2,8% (měna: bermudský dolar)

Míra přerozdělování: Stát rozděluje 17% HDP

Daně: Na Bermudách neexistují daně ze zisku, daně z dividend, DPH ani daň z příjmu. Hlavními daněmi jsou daň z nemovitosti a daň z objemu mezd. Prakticky každá rodina na Bermudách vlastní nemovitost. Sazba je v průměru 2% z hodnoty nemovitosti ročně. Daň z objemu mezd platí všichni zaměstnavatelé nebo osoby samostatně výdělečně a sazba činní pro většinu firem 7,25%. Zdravotní pojištění se platí ve výši 94 dolarů měsíčně (zaměstnanec i zaměstnavatel) bez ohledu na výši mzdy, za to pojišťovna proplácí vybrané lékařské úkony do určité výše. Lidé mohou místo státního pojištění uzavřít komerční zdravotní pojistku. Důchodové pojištění se platí ve výši 101,36 dolaru měsíčně (zaměstnanec i zaměstnavatel). Pracující nad 65 let, vdovy, studenti na brigádách a zahraniční pracovníci, kteří na ostrově pracují maximálně půl roku, pojistné neplatí. Důchody se vyplácejí od 65 let pro muže i ženy ve výši 800 dolarů. Kdo pracoval málo let a nevzniká mu nárok na důchod, tomu vláda zaplacené příspěvky vyplatí najednou v době odchodu do důchodu. Od dubna do října stát uvaluje odjezdovou daň 20 dolarů na osoby opouštějící ostrov lodí a 25 dolarů při odletu letadlem a přístavní daň 14 dolarů za noc a pasažéra u kotvících lodí.

Zdroje: www.taxbermuda.gov.bm, www.socialinsurance.gov.bm, www.theroyalgazette.com