Andorra

HDP na obyvatele: 26 800 USD
Oficiální jazyk: katalánština
Rozloha: 468 km2
Počet stálých obyvatel: 70 549
Státní zřízení: knížectví s demokraticky voleným 28členným parlamentem
Míra nezaměstnanosti: 0 %. Podpora v nezaměstnanosti v Andoře neexistuje, najímání a propouštění zaměstnanců je flexibilní, zaměstnavatel i zaměstnanec může vypovědět pracovní smlouvu bez udání důvodu, odbory neexistují, nezaměstnanost je nulová.

Míra inflace: 3,3 %. Andorra používá euro jednostranně. Není členem Evropského systému centrálních bank, neposílá tedy do Evropské centrální banky k přerozdělení výnosy z devizových rezerv a nevztahují se na ni maastrichtská kritéria; přesto hospodaří s vyrovnaným státním rozpočtem. Vyšší inflace než je průměr eurozóny je dána přílivem kapitálu, který je odrazem vyššího růstu andorrské ekonomiky oproti ekonomice eurozóny.

Míra přerozdělování: 18 % HDP rozděluje stát.

Daně: V Andoře nemají daň z příjmu, DPH, dědické daně ani daně z kapitálových výnosů. Desetiprocentní nepřímá daň je uvalena na telefonování a elektřinu. Andorra má daň z benzínu pod úrovní minimální sazby EU, takže benzín zde kupují řidiči cestující mezi Španělskem a Francií a přispívají tak vydatně do andorrského státního rozpočtu. Andorra je rozdělena mezi sedm hrabství, která mohou určovat daň z hlavy (foc i lloc), která hradí pouliční osvětlení, uklízení ulic apod. Sazba se pohybuje mezi 160 a 250 euro na domácnost ročně. Penzijní pojištění si mohou zaměstnanci platit buď ve výši 2 %, 4 % nebo 6 % mzdy, od toho se pak odvíjí výše důchodu. Zaměstnavatel musí odvádět 6 % na penzijní a 7 % na nemocenské pojištění zaměstnanců. Osoby samostatně výdělečně činné platí státní důchodové pojištění paušálem ve výši 90 euro měsíčně.

Jak se tam dostat: Do Andorry se lze dostat horskou silnicí ze Španělska nebo z Francie nebo soukromým 3 km dlouhým tunelem za 4,70 euro.

Zdroje: www.estadistica.ad, www.cia.gov/cia/publications/factbook/