A zas budeme platit vyšší daně…

Naše velké strany, které drží u moci Fischerovu vládu, schválily „Janotův balíček“, který má zajistit, aby deficit státního rozpočtu příští rok nebyl 230 miliard, ale „jen“ 160 miliard korun.

Bohužel, problémy českých veřejných financí se tím nijak neřeší.

Předně – 160 miliard je stále hrozně vysoký deficit. Když se státní dluh zvýší z hrozivých 1,2 bilionu o dalších 160 miliard, tak i roční úrokové náklady vzrostou ze 48 miliard o dalších 6,5 miliardy. Potřebujeme nulový deficit, aby státní dluh přestal růst!

Bohužel, místo škrtání zbytných výdajů státu se zas budou především zvyšovat daně. Firmy budou odvádět státu o 24 miliard více na nemocenském a sociálním pojištění, daň z piva vzroste o padesátník na půllitru a státu tak zaplatíme o 7 miliard korun více, kuřáci zaplatí o dalších 7 miliard státu ročně navíc a daň z benzínu a nafty má vzrůst o korunu na litr, aby řidiči zaplatili do státní kasy o 7 miliard více.

Obávám se, že toto daňové záplatování nepomůže. Řidiči spíš budou jezdit tankovat do Rakouska a na Slovensko a stát vybere na dani spíš méně než více. To zkrátka není řešení problémů státních financí, to je tahání dalších peněz z kapes daňových poplatníků.

Stát by měl místo zvyšování daní dělat to, co dělá každý člověk, který zjistí, že má větší vydání než příjmy. Začít šetřit.

A je kde šetřit. Výdaje Úřadu vlády na platy stouply od roku 2000 ze 141 na 270 milionů korun. Tisíc zaměstnanců Úřadu vlády se už dávno nevejde do Strakovky a Úřad vlády má mnoho dalších budov po celé Praze. Výdaje na platy na Ministerstvu pro místní rozvoj vzrostly z 93 na 292 milionů, aby uživily 1053 úředníků. Výdaje na platy na Ministerstvu zemědělství narostly z 1085 milionů na 2039 milionů a krmí tak už 7356 úředníků. Že by se naše zemědělství neobešlo bez 7356 zaměstnanců ministerstva zemědělství? Že by se rozvoj našich obcí neobešel bez 1053 úředníků Ministerstva pro místní rozvoj?

Mám vizi státu s nízkými daněmi, státu bez všelijakých dotací a zbytečných úřadů. Bohužel, zatím daní, úřadů a zákazů stále jen přibývá.


Autor je předsedou Strany svobodných občanů